Video "Pazudinātās paaudzes stāsti"

Kāda bija dzīve Sibīrijā un atgriežoties no tās? Kāda bija ikdiena? Uz kā tolaik rakstīja? Tukuma muzeja un TV Spektrs sagatavotais video, kur tēmas aktualitāte nav zudusi un nezudīs nekad.

Par piedzīvoto stāsta tukumnieki: 1941. gadā izsūtītās māsas Biruta Bērziņa (dzimusi Meldere) un Dzidra Valdmane (dzimusi Meldere), 1949. gadā izsūtītā Rūta Spole (dzimusi Rozenštrauha) un Leonhards Stanga, kurš 1948. gadā tika notiesāts par dalību atentāta plānošanā pret rakstnieku Vili Lāci. Video skatīt šeit 

1941. gada 14. jūnijā no Latvijas tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši iedzīvotāji, bet 1949. gada 25. martā – vēl 43 tūkstoši. Tajā laikā bieži tika rakstīts uz vēstulēm no bērza tāss, kas līdz mūsdienām nonākušas vien nelielā skaitā - līdz šim apzinātas 53 vēstules, kas glabājas 8 Latvijas muzejos. Līdzīgas vēstules atrodamas arī Igaunijas un Lietuvas, kā arī Polijas atmiņas institūcijās. Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss 2009. gadā tika iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Nominācija tika papildināta 2013. un 2017. gadā. Kopš tā laika šīs vēstules no vienkārši fiziska priekšmetu kopuma, pārtapušas par Latvijas vēsturei nozīmīgu kolekciju, kas ieguvušas dziļu un simbolisku nozīmi.

Video tapis 2011. gadā, tāpēc informācija šeit ir precizēta. 

Lasīt vairāk

UNESCO