Reaģentu komplekts analīžu veikšanai

Mēneša priekšmets februārī.

1964. gada februārī mikrobioloģe Dzidra Liepiņa viesojās Lestenes astoņgadīgajā skolā. Ķīmijas pulciņa dalībniekiem viņa stāstīja par Tukuma fermentu rūpnīcas darbu – gan par fermentu, gan kafijas ražošanu. 

20. gadsimta 60. gados Tukumā sāka attīstīt Latvijā jaunu nozari – fermentu preparātu ražošanu. Tos izmantoja spirta un alus rūpniecībā iesala vietā, kā arī ādu apstrādei. Fermentu preparātu ieguva, speciālās iekārtās uz kviešu klijām audzējot pelējuma micēliju (Aspergillus oryzae, Aspergillus awamori). Šis micēlijs satur organiskas vielas, kas pārcukuro cieti. Līdz fermentu ražošanas uzsākšanai cieti pārcukuroja ar iesala palīdzību (lai to izdarītu, uz tonnu cietes vajadzēja 16 % iesala). 

Fermenti šo procesu padarīja ekonomiskāku (uz tonnu vajadzēja 10% preparāta), turklāt ar šo paņēmienu spirtu varēja iegūt vairāk. Protams, bija nepieciešamas pārbaudes fermentu kvalitātes noteikšanai, kur izmantoja analīžu veikšanas komplektus. Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties, kā notiek fermentu iegūšanas process, bet arī apskatīties līdzi atvestās fermentu ražošanas izejvielas, reaģentus un gatavos preparātus. Tukuma fermentu rūpnīca pastāvēja līdz 1999. gadam.

Šobrīd Tukuma Pils tornī izstādes “Tukku Magi. Paralēlas līnijas krustojas” ietvaros apskatāms Tukuma fermentu rūpnīcas laboratorijas skapis un februāra priekšmets –reaģentu komplekts analīžu veikšanai. Izstādē uzzināsiet kā Tukuma iespaidīgā celtne no Iesala-Spirta-Fermentu rūpnīcas pārtop par Laikmetīgās mākslas centru.

Jaunumi

Aicinām piedalīties akcijā “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”
No 1. maija līdz 30. septembrim visā Latvijā norisinās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”, kurā piedalās arī Durbes pils un Tukuma Pils tornis.
Augusta mēneša priekšmets – 17. gadsimta enciklopēdija latīņu valodā
Enciklopēdija izdota Vācijā un šobrīd apskatāma Tukuma Pils torņa izstādē “Hercogistes laikazīmes Tukumā”. 
Jūlija mēneša priekšmets - atradums baznīcas torņa bumbā
Vēsturiska liecība par Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas torņa būvniecību 1754. gadā, kas izmainīja Tukuma miesta siluetu. 
Reaģentu komplekts analīžu veikšanai
Mēneša priekšmets februārī.
Radioaparāts "Abava"
Mēneša priekšmets janvārī.
Vēsture ielās. Muzeju nakts 2021 Tukumā
Brīvdabas vēstures ekspozīcijas ietvaros apskatiet dažādus objektus pilsētvidē.
Tukumnieki ceļā uz Latvijas neatkarību
PIESAKI IZSTĀDI Šajās dienās aprit 30 gadi kopš Barikāžu laika – pirmā bīstamākā pārbaudījuma Latvijas neatkarības atgūšanas gaitā.
28. dec. - 3. janv. 2021
Tukuma muzeja jubilejas mēnesis Tukuma pilsētas vēstures muzejā "Pils tornis" Atzīmēt Tukuma muzeja 85. dzimšanas dienu, ieskats muzeja veidošanas vēsturē.
Piedalies izstādes tapšanā par 42. Tukuma Zemessardzes bataljonu!
Sagaidot Zemessardzes dibināšanas trīsdesmitgadi, Tukuma pilsētas vēstures muzejs “Pils tornis” veido izstādi par 42. Tukuma Zemessardzes bataljonu.
Pils tornis piedāvā jaunu tematisko ekskursiju "Kā top kino"
Piedāvājums ģimenēm ar bērniem, skolēnu grupām no 1. līdz 12. klasei, vēstures un kino interesentiem.