Reaģentu komplekts analīžu veikšanai

Mēneša priekšmets februārī.

1964. gada februārī mikrobioloģe Dzidra Liepiņa viesojās Lestenes astoņgadīgajā skolā. Ķīmijas pulciņa dalībniekiem viņa stāstīja par Tukuma fermentu rūpnīcas darbu – gan par fermentu, gan kafijas ražošanu. 

20. gadsimta 60. gados Tukumā sāka attīstīt Latvijā jaunu nozari – fermentu preparātu ražošanu. Tos izmantoja spirta un alus rūpniecībā iesala vietā, kā arī ādu apstrādei. Fermentu preparātu ieguva, speciālās iekārtās uz kviešu klijām audzējot pelējuma micēliju (Aspergillus oryzae, Aspergillus awamori). Šis micēlijs satur organiskas vielas, kas pārcukuro cieti. Līdz fermentu ražošanas uzsākšanai cieti pārcukuroja ar iesala palīdzību (lai to izdarītu, uz tonnu cietes vajadzēja 16 % iesala). 

Fermenti šo procesu padarīja ekonomiskāku (uz tonnu vajadzēja 10% preparāta), turklāt ar šo paņēmienu spirtu varēja iegūt vairāk. Protams, bija nepieciešamas pārbaudes fermentu kvalitātes noteikšanai, kur izmantoja analīžu veikšanas komplektus. Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties, kā notiek fermentu iegūšanas process, bet arī apskatīties līdzi atvestās fermentu ražošanas izejvielas, reaģentus un gatavos preparātus. Tukuma fermentu rūpnīca pastāvēja līdz 1999. gadam.

Šobrīd Tukuma Pils tornī izstādes “Tukku Magi. Paralēlas līnijas krustojas” ietvaros apskatāms Tukuma fermentu rūpnīcas laboratorijas skapis un februāra priekšmets –reaģentu komplekts analīžu veikšanai. Izstādē uzzināsiet kā Tukuma iespaidīgā celtne no Iesala-Spirta-Fermentu rūpnīcas pārtop par Laikmetīgās mākslas centru.

Lasīt vairāk

Jaunumi

Par Barikādēm
Piedāvājam Alfrēda Moseičuka rakstu par vienu no nozīmīgākajiem notikumiem latviešu tautas vēsturē, kas saistīts ar 1991. gada janvāra barikādēm. 
Iesaisties izstādes tapšanā!
Sagaidot Zinību dienu un septembri kā pirmo skološanās mēnesi, Tukuma Pils tornis gatavo nelielu izstādi par katra skolēna pirmo grāmatu – Ābeci.
Jūnija mēneša priekšmets - VI Vispārējo latviešu Dziesmu svētku nozīmīte
1926. gada svētku nozīmīte un citas līdz š.g. 30. jūlijam apskatāmas Tukuma Pils torņa izstādē “Skanēs dziesma, dzīvos tauta!”.
Imanta Ziedoņa runas manuskripta fragments
Manuskripts pilnā apjomā skatāms un lasāms Tukuma Pils torņa ekspozīcijā "Savējo stāsti, ne svešo".
Pirms 2. stāva slēgšanas, līdz 30. aprīlim vēl apskatāma izstāde
Tukuma Pils torņa jumta seguma un konstrukciju atjaunošanas darbu dēļ, izstāde “Hercogistes laikazīmes Tukumā” apskatāma vēl tikai līdz šī gada 30. aprīlim.
Tikai divas dienas apskatāms rets bibliogrāfisks izdevums
6. aprīlī un 8. aprīlī Tukuma Pils tornī iespēja apskatīt iespaidīga izmēra, nesen restaurētu retu izdevumu – 17. gadsimta Liturģijas grāmatu katoļu baznīcām “MISSALE ROMANYM”.
Par Baltijas jūras reģiona piļu un muzeju asociācijas biedru kļuvis Tukuma Pils tornis
Šī organizācija šobrīd apvieno vairāk nekā 50 pilis un muzejus no astoņām valstīm – Zviedrijas, Somijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas un Dānijas.
Pirmā rakstiskā liecība par Tukumu pirms 770. gadiem Tukuma muzejā
No 5. aprīļa līdz 30. jūnijam Tukuma Pils tornī skatāms 1253. gada 4. aprīļa Kursas dalīšanas līgums - pirmais rakstiskais dokuments, kurā pirms 770 gadiem ir minēts Tukuma nosaukums. 
Augusta mēneša priekšmets – 17. gadsimta enciklopēdija latīņu valodā
Enciklopēdija izdota Vācijā un šobrīd apskatāma Tukuma Pils torņa izstādē “Hercogistes laikazīmes Tukumā”. 
Jūlija mēneša priekšmets - atradums baznīcas torņa bumbā
Vēsturiska liecība par Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas torņa būvniecību 1754. gadā, kas izmainīja Tukuma miesta siluetu. 
Aicinām piedalīties akcijā “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”
No 1. maija līdz 30. septembrim visā Latvijā norisinās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”, kurā piedalās arī Durbes pils un Tukuma Pils tornis.
Reaģentu komplekts analīžu veikšanai
Mēneša priekšmets februārī.
Radioaparāts "Abava"
Mēneša priekšmets janvārī.
Vēsture ielās. Muzeju nakts 2021 Tukumā
Brīvdabas vēstures ekspozīcijas ietvaros apskatiet dažādus objektus pilsētvidē.
Tukumnieki ceļā uz Latvijas neatkarību
PIESAKI IZSTĀDI Šajās dienās aprit 30 gadi kopš Barikāžu laika – pirmā bīstamākā pārbaudījuma Latvijas neatkarības atgūšanas gaitā.