Reaģentu komplekts analīžu veikšanai
Mēneša priekšmets februārī.
1964. gada februārī mikrobioloģe Dzidra Liepiņa viesojās Lestenes astoņgadīgajā skolā. Ķīmijas pulciņa dalībniekiem viņa stāstīja par Tukuma fermentu rūpnīcas darbu – gan par fermentu, gan kafijas ražošanu.
20. gadsimta 60. gados Tukumā sāka attīstīt Latvijā jaunu nozari – fermentu preparātu ražošanu. Tos izmantoja spirta un alus rūpniecībā iesala vietā, kā arī ādu apstrādei. Fermentu preparātu ieguva, speciālās iekārtās uz kviešu klijām audzējot pelējuma micēliju (Aspergillus oryzae, Aspergillus awamori). Šis micēlijs satur organiskas vielas, kas pārcukuro cieti. Līdz fermentu ražošanas uzsākšanai cieti pārcukuroja ar iesala palīdzību (lai to izdarītu, uz tonnu cietes vajadzēja 16 % iesala).
Fermenti šo procesu padarīja ekonomiskāku (uz tonnu vajadzēja 10% preparāta), turklāt ar šo paņēmienu spirtu varēja iegūt vairāk. Protams, bija nepieciešamas pārbaudes fermentu kvalitātes noteikšanai, kur izmantoja analīžu veikšanas komplektus. Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties, kā notiek fermentu iegūšanas process, bet arī apskatīties līdzi atvestās fermentu ražošanas izejvielas, reaģentus un gatavos preparātus. Tukuma fermentu rūpnīca pastāvēja līdz 1999. gadam.
Šobrīd Tukuma Pils tornī izstādes “Tukku Magi. Paralēlas līnijas krustojas” ietvaros apskatāms Tukuma fermentu rūpnīcas laboratorijas skapis un februāra priekšmets –reaģentu komplekts analīžu veikšanai. Izstādē uzzināsiet kā Tukuma iespaidīgā celtne no Iesala-Spirta-Fermentu rūpnīcas pārtop par Laikmetīgās mākslas centru.