Aprīļa mēneša priekšmets

Ilzes Strekavinas glezna “Hellādas peldētāja” vēsta par kādu leģendāru Mākslas dienu notikumu Tukumā. 

 

20. gadsimta 80. gados viens no populārākajiem pasākumiem Tukuma rajonā bija Mākslas dienas, kas parasti norisinājās aprīlī. 1983. gadā Tukumā dibināta mākslinieku grupa, kas aktīvi iesaistījās arī Mākslas dienu organizēšanā.

1984. gadā radās pirmais muzeja konflikts ar kompartijas rajona komiteju. Pirms Mākslas dienu izstādes atklāšanas to apskatīja īpaša komisija, kurā bija ne tikai speciālisti, bet arī Latvija Komunistiskās partijas Tukuma rajona komitejas propagandas un aģitācijas nodaļas pārstāvis. Viņš pieprasīja no izstādes izņemt Ilzes Strekavinas gleznu “Hellādas peldētāja”, jo tā neesot skatītājiem saprotama. Tomēr šoreiz mākslinieki nepiekāpās, gleznotāja Ilze Pauliņa pierādīja, ka darbus izstādei atlasīja kompetenta žūrija pēc mākslinieciskiem kritērijiem un partijas rajona komitejai nav tiesību lēmumu apstrīdēt.

Šobrīd gleznas kopija ir apskatāma Tukuma Pils tornī ekspozīcijā “Savējo stāsti, ne svešo”, bet oriģināls – Tukuma Mākslas muzejā.

Lasīt vairāk

Jaunumi

Akcija “Apceļosim Latvijas pilis un muižas 2024”
No 1. jūnija līdz 26. oktobrim visā Latvijā norisinās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2024”, kurā piedalās arī Durbes pils un Tukuma Pils tornis.
Muzeju nakts 2024 Tukuma muzejos ir aizvadīta
18. maijā norisinājās Muzeju nakts. Paldies, ka atnācāt, baudījāt, radoši un izzinoši darbojāties, ar interesi pētījāt, uzdevāt jautājumus un teicāt pateicības vārdus!
Ministru kabineta Atzinības raksts piešķirts Tukuma muzeja direktorei Agritai Ozolai
Ministru kabinets 23. aprīļa sēdē lēma par Ministru kabineta Atzinības rakstu piešķiršanu, tostarp kultūras nozares izcilībām. 
Iegūta jauna pieredze starptautiskā Baltijas jūras reģiona mantojuma izglītības projektā
Projekta mērķis bija attīstīt visu projekta dalībnieku kompetences kultūras mantojuma izglītībā un muzejpedagoģijā.
Keramiķis Jānis Krievs un viņa devums
Vai zinājāt, ka šobrīd Tukuma muzeja keramikas kolekcijā atrodas 700 priekšmeti? Lasi vairāk par keramiķi Jāni Krievu un viņa devumu. 
Vakances Tukuma muzejā
Šeit atrodama informācija par Tukuma muzejā pieejamajām vakancēm. 
Tukuma muzeja darba laiks maija svētku dienu periodā
Maija mēneša svētku dienu periodā Tukuma muzejs aicina baudīt kultūru un apmeklēt aktuālās muzeju izstādes un ekspozīcijas.
Aizritējusi Tukuma muzeja organizētā zinātniskā konference par keramiku
12. aprīlī Durbes pilī veiksmīgi aizritējusi muzeju zinātniskā konference “Personību nozīme Latvijas keramikas attīstībā 20. un 21. gadsimtā”.
Tukuma muzejs strādā pie jauna pētniecības projekta par Tukuma keramiku
Tukuma muzejs uzsācis īstenot pētniecības projektu – “Katalogs “Tukuma keramika””.
Tukuma muzejs izaicina – konkurss “Pavasara sprints - 7 muzeji 1 dienā!”
Piedalies Tukuma muzeja izaicinājumā un iepazīsti kultūru Tukuma novadā, ļaujies kustībai un sporta azartam, iepazīstot daudzveidīgo Tukuma muzeju piedāvājumu!
Tukuma muzeja darba laiks Lieldienu periodā
Novēlam priecīgas un saulainas Lieldienas!
Latvijas Muzeju Padome sēdē lēmusi par kārtējās akreditācijas piešķiršanu Tukuma muzejam
15. februārī Latvijas Muzeju Padome sēdē lēmusi par kārtējās akreditācijas piešķiršanu Tukuma muzejam uz turpmākajiem pieciem gadiem.
UNESCO starptautiskajam reģistram pieteiktas vēstules uz bērza tāss
Piecu valstu atmiņas institūcijas iesniegušas kopīgu nomināciju ar priekšlikumu iekļaut bērza tāss vēstules UNESCO programmas "Pasaules atmiņa" starptautiskajā reģistrā. 
Noslēgušies kursi muzeju darbiniekiem
Muzejnieki paaugstināja kompetences, kas saistītas ar krājuma priekšmetu glabāšanu, konservāciju, eksponēšanu, kas izgatavoti no dabas materiāliem un ir jūtīgi pret klimata...
Tukuma muzeja īpašie piedāvājumi decembrī
Tukuma muzeja īpašie piedāvājumi decembrī. Aicinām uz pasākumiem Ziemassvētku noskaņās, radošajām darbnīcām ģimenēm un skolēnu grupām. 
Kur doties, ko apskatīt un darīt Tukuma muzejos Ziemassvētku laikā
Tuvojoties Ziemassvētku laikam, Tukuma muzejs apkopojis aktuālākās izstādes un ekspozīcijas. Tepat skatiet arī muzeju darba laiku izmaiņas svētkos. 
Tukuma novada pašvaldības apbalvojumi arī Tukuma muzeja darbiniecēm
Priecājamies un lepojamies, ka Tukuma novada pašvaldības apbalvojumi piešķirti divām muzeju vadītājām - Anitai Eņģelei un Inesei Klestrovai.
Kur pabūt, ko apskatīt, ko darīt muzejos, atzīmējot Latvijas valsts svētkus
Sagaidot un atzīmējot Latvijas valsts svētkus, Tukuma muzejs aicina baudīt kultūru, apmeklējot muzejus un apskatos aktuālās izstādes un ekspozīcijas. 
Rudens brīvlaika radošās nodarbības
Skolēnu rudens brīvlaiku no 23. līdz 29. oktobrim muzejs piedāvā pavadīt izzinoši un izklaidējoši bērniem vai visai ģimenei kopā.
Akcija “Apceļosim Latvijas pilis un muižas 2023”
No 1. jūnija līdz 28. oktobrim visā Latvijā norisinās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2023”, kurā piedalās arī Durbes pils un Tukuma Pils tornis.
Konference Francijā par vēstulēm no Gulaga
28. un 29. septembrī Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola piedalās Strasbūras Universitātes un Strasbūras nacionālās universitātes bibliotēkas organizētajā konferencē. 
Francijā skatāma Tukuma muzeja izstāde “Sibīrijas vēstules”
Šī izstāde ir Latvijas prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejas galvenais šīs vasaras kultūras notikums. 
Francijā jau otrā Tukuma muzeja izstāde par Sibīrijā rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss
Sagaidot Totalitāro režīmu upuru piemiņas Eiropas dienu, 20. augustā Marsevolas priorijā (Marcevol) Francijā atklāta izstāde “Sibīrijas vēstules. Nepieciešamība rakstīt”.
Pasākumi un izstādes Rožu svētku laikā
Tukuma muzejs aicina Rožu svētku laikā izbaudīt mūziku, radošas darbošanās un izstādes. 
Muzeju darba laiks jūnijā, Līgo svētku periodā
Jūnijā, Līgo svētku dienu periodā, Tukuma muzejs aicina apmeklēt pasākumus vasaras saulgriežu noskaņās, kā arī apmeklēt aktuālās muzeju izstādes un ekspozīcijas.
Pabeigta Durbes muižas kalpu mājas pārsegumu stiprināšana
Tukuma muzejs īstenojis projektu “Trīs pārsegumu pastiprināšana Durbes pils kalpu mājā”.
Tukuma muzejā viesojas Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pauls Brummels
Vēstnieks Pauls Brummels (Paul Brummell) iepazina Tukuma muzeju, tā struktūrvienības, un kopā ar muzeja direktori Agritu Ozolu pārrunāja iespējamās sadarbības jautājumus.
18. maijā, Starptautiskajā Muzeju dienā, ieeja muzejos bez maksas
18. maijā visā Latvijā atzīmē Starptautisko Muzeju dienu. Šajā dienā Tukuma muzejs saviem apmeklētājiem dāvina bezmaksas apmeklējumu visās muzeja filiālēs.
Muzeju nakts 2023 Tukuma muzejos ir aizvadīta
Liels paldies Tukuma muzeja apmeklētājiem, kas baudīja, radoši un izzinoši darbojās, skatīja un pētīja, uzdeva jautājumus un teica pateicības vārdus!
Ko darīt, ko apmeklēt maija svētku dienu periodā. Muzeju darba laiki
Maija mēneša svētku dienu periodā Tukuma muzejs aicina baudīt kultūru un apmeklēt aktuālās muzeju izstādes un ekspozīcijas.
Betlēmes Zvaigznes sakta - īpašais priekšmets aprīlī
Tukuma jubilejas mēnesī izceļama arheoloģiska senlieta no Tukuma muzeja krājuma, apskatāmas Tukuma muzeja 85 gadu jubilejas izstādē “Artefactum” Durbes pilī.
Ko apskatīt un darīt Tukuma muzejos Lieldienu laikā
Aicinām apmeklēt Lieldienu pasākumu Džūkstes Pasaku muzejā, īpaši retus priekšmetus Tukuma Pils tornī, kā arī aktuālās muzeju izstādes un ekspozīcijas.
Mēneša priekšmets martā – Kārļa Ieviņa darinātā vijole
8. marts ir Kārļa Ieviņa (1888–1977) jubilejas datums, kuru ar īpaši viņam veltītu izstādi atzīmē Džūkstes Pasaku muzejs. Vijole skatāma klātienē līdz 27. augustam.
Mēneša priekšmets februāri – restaurētā liturģijas grāmata “Missale Romanum”
Grāmata tapusi 1695. gadā un Tukuma muzejā nonāca 1962. gadā, kad to dāvināja Tukuma Katoļu baznīcas prāvests Broņislavs Dūre.
Par vēstuli uz bērza tāss Briselē un izstādi Strasbūrā
Pateicoties VKKF atbalstam, top izstāde “Sibīrijas vēstules”, kas 2023. gadā plānota apskatei Strasbūras universitātes nacionālajā bibliotēkā.
Tukuma muzeja īstenotie projekti 2022. gadā un plānotie 2023. gadā
2022. gadā īstenoti nozīmīgi projekti, kas sniedzis apmeklētājiem baudāmākas muzeju apmeklējuma iespējas, tāpat arī veikti modernizācijas konservācijas un atjaunošanas darbi.
Janvāra mēneša priekšmets - Pētera Upīša grafika "Jumti"
Jauniegūtā grafika īpaša ar to, ka tas ir ogles un sangīnas zīmējums, turklāt tajā attēlota Tukuma aina, kāda šobrīd vairs nav saglabājusies. 
Muzeju darba laiks Ziemassvētku periodā
Muzeji atvērti 23. decembrī. 24., 25., 26., 29., 30., 31. decembrī un 1. janvārī Tukuma muzeji ir apmeklējumiem slēgti.
Decembra mēneša priekšmets – Tukuma pilsētas ģerbonis
Tukums vēsturiski pazīstams kā pauguraina egļu mežiem bagāta teritorija. Šogad ir pusapaļa jubileja, kad tapis pirmais Tukuma pilsētas ģerbonis ar pilsētai raksturīgo simbolu –...
Balva “Tukuma muzeja nagla 2022”
Svētdien, 11. decembrī, Durbes pilī gada noslēguma pasākumā “Zelta svētdiena” Tukuma muzejs stāstīs par gada laikā paveikto un pasniegs balvu “Tukuma muzeja nagla 2022”.
Viesojas Ārlietu ministrijas pārstāvji Tukuma muzeja krājumā
Vizītes mērķis bija pārrunāt plānotās izstādes “Sibīrijas vēstules” Francijā, Strasbūrā organizatoriskos jautājumus.
Tukuma muzeja sadarbība ar Kalmāras komūnas muzeju
Tukuma muzejs piedalās Kalmāras komūnas muzeja vadītajā projektā ar mērķi papildināt un iegūt zināšanas tālākais sabiedrības izglītošanai. 
Tukuma muzeja īpašais Ziemassvētku piedāvājums
Decembra mēnesī Tukuma muzejs sagatavojis Ziemassvētku piedāvājumu gan ģimenēm, gan skolēnu grupām. 
Uzmanību! Izstāžu maiņa Tukuma Mākslas muzejā
No 31. oktobra līdz 11. novembrim Tukuma Mākslas muzejs apmeklētājiem apskatāms daļēji. 
Kur pabūt, ko apskatīt, ko darīt Tukuma muzejos no 11. līdz 18. novembrim
Sagaidot un atzīmējot Latvijas valsts svētkus, Tukuma muzejs aicina apmeklēt muzejus, izstāžu atklāšanas pasākumus, izstādes un ekspozīcijas.
Muzeju darba laiku izmaiņas ziemas sezonā
Noslēdzoties aktīvajai tūrisma sezonai, no 21. oktobra līdz 19. aprīlim mainās atsevišķu Tukuma muzeju darba laiki.
RUDENS BRĪVLAIKA RADOŠĀS DARBNĪCAS
Skolēnu rudens brīvlaiku Tukuma muzejs piedāvā pavadīt izzinoši un interesanti, no 26. līdz 29. oktobrim piedaloties radošās darbnīcās.
Oktobra mēneša priekšmets - Jaņa Rozentāla glezna “Monte-Pinčio” no Tukuma muzeja krājuma
Gleznu šobrīd var skatīt izstādē “Ieraudzīt Rozentālu” Durbes pilī līdz š.g. 30. oktobrim.
Atklāta Tukuma muzeja pastāvīgā izstāde par bērza tāsīm Likteņdārza Saieta namā
Izstāde svinīgi atvērta, atzīmējot 30. gadadienu, kopš izveidota UNESCO programma “Pasaules atmiņa, UNESCO nedēļas ieskaņā. 
Tukuma muzejs un Latvijas Nacionālais teātris vienojas par Aspazijas krūšutēlu
Tukuma muzejs un Latvijas Nacionālais teātris ir vienojušies par tēlnieka Teodora Zaļkalna veidotā Aspazijas krūšutēla turpmāko pastāvīgo mājvietu. 
Informācija par Aspazijas krūšutēlu un Latvijas Nacionālā teātra pretenziju
Tukuma muzejs no Latvijas Nacionālā teātra saņēmis Pretenziju - par T. Zaļkalna darinātā Aspazijas krūšutēla atgriešanu teātrim, ko Tukuma muzejs saņēmis dāvinājumā. 
Septembra mēneša priekšmets - gaismas ķermenis “Kandelabrs” 
Tairas Haļapinas Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Keramikas darbnīcas diplomdarbs 1954. gadā (TMNM 41158).
Likteņdārza Saieta namā jauna ceļojošā izstāde par bērza tāsīm
Saieta nams veidots kā kalns vai tilta sākums, simboliski iemiesojot Likteņdārza ideju – no pagātnes uz nākotni.
Vakance - vizuālās reklāmas dizaina speciālists
Izsludināta pretendentu pieteikšanās uz amata vietu “Vizuālās reklāmas dizaina speciālists” - 1 slodze uz nenoteiktu laiku.
Vakance - Biroja vadītājs
Izsludināta pretendentu pieteikšanās uz amata vietu “Biroja vadītājs” - 1 slodze uz noteiktu laiku.
Tukuma muzejā viesojas Okupācijas muzeja pārstāvji
Abi muzeji glabā lielāko nominācijā iekļauto vēstuļu skaitu. Tukuma muzejā ir 15 vēstules, Latvijas Okupācijas muzejā  - 13. 
Tukuma muzeja aicina apmeklēt 7 muzejus 1 dienas laikā
Tukuma muzejs piedāvā apmeklēt 7 muzeja struktūrvienības 1 dienas laikā, izmantojot Dienas biļeti. Visu dienu muzeji? Kādēļ gan ne?
Top jauna ceļojošā izstāde par vēstulēm uz bērza tāss, kas būs skatāma Likteņdārzā
Tā veltītas UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautajai nominācijai “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss”.
Jūnija mēneša priekšmets – Džūkstes muižas vīrieša tērps
Tērps kopā ar citiem 20 Tukuma novada tautastērpiem līdz 26. jūnijam apskatāms Tukuma muzeja 85 gadu jubilejas izstādē "Artefactum".
Tukuma muzeja aktualitātes jūnijā
Pasākumu, izstāžu, ekskursijas un citu aktualitāšu piedāvājums jūnija mēnesim Tukuma muzeja filiālēs. 
Maija mēneša priekšmets
Jaņa Rozentāla glezna “Pavasaris” (ap 1909–1911), kas Tukuma muzejā nonāca no Irlavas mākslas kolekcijas. 
Vakance - apkures krāšņu kurinātājs
Izsludināta pretendentu pieteikšanās uz amata vietu Tukuma Mākslas muzejā - 0,5 slodze uz nenoteiktu laiku. 
Muzeju nakts 2022 Tukuma muzejos ir aizvadīta!
Liels paldies mūsu apmeklētājiem, kas nāca, aktīvi piedalījās, baudīja, klausījās, interesējās, vēroja, atrada un novērtēja vērtīgo. 
18. maijā ieeja Tukuma muzejos bez maksas
Visā Latvijā 18. maijā atzīmē Starptautisko Muzeju dienu. Šajā dienā Tukuma muzejs saviem apmeklētājiem dāvina bezmaksas apmeklējumu visās muzeja filiālēs. 
Bauskā skatāma Tukuma muzeja ceļojošā izstāde par Lesteni
Bauskas pils muzejā izstāde “Ak, svētā Lestene!” skatāma no 13. maija līdz 30. jūnijam bez maksas.
VKKF atbalstījis projektu “Trauslo skulptūru dārzs Durbes muižā”
Projekts realizēsies Tukumā Muzeju nakts 2022 “Atrodi vērtīgo Tukuma muzejos!” ietvaros 2022. gada 14. maijā no pl.19.00-23.00.
Sveicam Lieldienās!
Būsim atvērti arī svētkos. Aicinām baudīt ģimeniskas brīvdienas Tukuma muzejos!  
Tukuma muzeja bezmaksas piedāvājumi Ukrainas iedzīvotājiem
Muzeju apskates, aktīvas un radošas darbošanās, izzinošas spēles un rotaļas, pat iespēju būt režisoram pašam savā leļļu teātra izrādē.
Aprīļa mēneša priekšmets
Ilzes Strekavinas glezna “Hellādas peldētāja” vēsta par kādu leģendāru Mākslas dienu notikumu Tukumā.   
Foto no atbalsta mītiņa Ukrainai
Mītiņs norisinājās Tukuma Brīvības laukumā 02.03.2022. 
2021. gada jaunieguvumi
Tukuma muzeja krājums papildināts ar 2085 jaunieguvumiem, kas lielākoties iegūti dāvinājuma ceļā.
Informācija apmeklētājiem
Darba laiks svētkos.
Gada noslēguma pasākums "Zelta svētdiena"
“Tukuma muzeja nagla 2021” pianistei Santai Jākobsonei.
Mēneša priekšmets
Bronzas piekariņš ar astoņiem četrstūrveida izvirzījumiem.
Decembra mēnesis svētku noskaņās
Katra no Tukuma muzeja struktūrvienībām vēlas iepriecināt apmeklētāju un dalīties Ziemassvētku gaidīšanas priekā.
Tukuma novada pašvaldības apbalvojums
Restaurators Ainārs Krūziņs apbalvots par ieguldījumu kultūras mantojuma saglabāšanā.
Sveicam valsts svētkos!
Latvijas karogiem plīvojot, lai lepnums un pateicība par mūsu mīļo Latviju!
No 15. novembra Tukuma muzeji ir atvērti
Gaidīsim apmeklētājus arī valsts svētku dienās 18. un 19. novembrī.
Novembra mēneša priekšmets
Unikāla fotogrāfija par projektu Tukuma atbrīvošanas piemineklim 1938. gadā.
Krāšņu restaurācija Durbes pilī
Šobrīd abas Durbes pils zāles krāsnis skatāmas to sākotnējā krāšņumā.
Muzejs slēgts
No 2021.gada 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot). 
Arheoloģiskie pētījumi Durbes muižas kalpu mājas iekšpagalmā
Iegūtas vairākas norādes par kalpu mājas iekšpagalma apbūves attīstību.
Rekonstruēti 17. gadsimta sākuma Jaunpils un Džūkstes vainagi
Jaunpils un Džūkstes vainaga atdarinājumi izgatavoti, pielietojot senu amatniecības paņēmienu – cizelēšanu.
Septembra mēneša priekšmets
Unikālā, iespējams vienīgā tintnīca, kas darināta izcilā keramiķa Jāņa Krieva (1882–1948) keramikas darbnīcā Tukumā.
augusta mēneša priekšmets
Augusta mēneša priekšmets - fotogrāfija ar Latvijas otro valsts prezidentu Gustavu Zemgalu (1871-1939) kopā ar kara ministru Jāni Balodi (1881-1965). 
Trīs brīnišķīgas fotografēšanās vietas Tukumā
Durbes pilī un Mālkalnā izvietoti lielizmēra foto rāmji brīvā dabā, caur kurām paveras īpaša dabas ainava.
Atradums ēkā Talsu ielā 32, Tukumā
Tukuma muzeja pārziņā nesen nonācis priekšmets ar vēsturisku vēstījumu.
Latvijas Muzeju biedrības Gada balva 2021
Ansa Lerha-Puškaiša grāmata “Pasakas par putniem” iekļauta 12 labāko Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas 2021 nominantu sarakstā.
Jūlija mēneša priekšmets
Iesala konfekšu kārbiņa vēsta par laiku pirms vairāk kā 100 gadiem, kad iesala konfektes ražoja Andreja Zēberga (1855–1932) iesala fabrikā Tukumā. 
Dienas biļete
Tukuma muzeja dienas biļete - iespēja vienas dienas laikā apmeklēt visus Tukuma muzejus par vienu cenu.
Meņģeļu ģimenes bļoda
Ārēji necilais sadzīves priekšmets bija ļoti vērtīgs kādai ģimenei, kura izdzīvoja bargo deportācijas laiku 1949. gadā.
Tiekamies tagad
Ilgi gaidītais mirklis ir klāt - no 3. jūnija Tukuma muzejs ir atvērts apmeklētājiem.
Kad Muzeja durvis ir slēgtas
Tukuma muzejs piedāvā īsfilmu - jautru piedzīvojumu – kas ļauj ielūkoties aiz 7 Tukuma muzeju durvīm, laikā, kad muzeji slēgti apmeklētājiem.
Māksla ielās. Muzeju nakts 2021 Tukumā
Piedāvājam apskatīt 7 mākslas objektus, kas ienākuši pilsētvidē.
Muzeju nakts 2021 Tukumā
Pasākumu cikla "Tiekamies Tukumā" ietvaros piedāvājam 15. maijā izbaudīt Muzeju nakti 7 dažādos piedzīvojumos Tukumā un tā apkārtnē.
Lieldienu apsveikums
Tukuma muzejs vēl priecīgas un ģimeniskas Lieldienas.  
Pasūti grāmatas ar mobilly
Veicot apmaksu ar Mobilly mobilo maksājumu aplikāciju.
Latvijas starptautiskā atzīšanas simtgade
1921. gada 26. janvārī Sabiedroto lielvalstis atzina Latvijas valsts pastāvēšanu de iure.  
Filmiņa par Laika lokiem Durbes pilī
Tukuma muzeja videorullītis, piedaloties koncerta "Kamermūzika Durbes pilī" zvaigznēm.