15. mai. 2022 - 2023
Kurbads. Latvju varoņstāsts
Izstāde paver ieskatu jaunākajā Kurbada varoņdarbu atainojumā – grāmatā ar tādu pašu nosaukumu “Kurbads. Latvju varoņstāsts”.
Sindija Anča, izstādes un grāmatas “Kurbads. Latvju varoņstāsts” galvenā māksliniece un dizainere: “Kurbada stāsts ir ļoti saistošs pat mūsdienu filmu un videospēļu pasaulē – tas izved mūs cauri latviskās pasaules trim līmeņiem un iepazīstina ar to iemītniekiem – uz zemes sastopam cilvēkus, Laimu, milžus, mošķus un raganas, pazemē kaujamies ar velniem un sumpurņiem, bet debesīs pats Debesu Kalējs piesakās mums par palīgu. Ilustrācijas ir izstrādātas digitālā zīmējuma tehnikā, stilistiski iedvesmojoties no komiksiem un videospēlēm, kas mūsdienās patiesībā pilda līdzīgu lomu kā pasakas un teikas sendienās. Folklora ir dzīva, tāpēc tai jāturpina dzīvot arvien jaunās formās.”
Tautas stāsts par Kurbadu bijis populārs visos laikos – tajā iekļautās vērtības stiprinājušas garu un sniegušas možumu gadsimtiem cauri. Pirmais tautas pasakas par Kurbadu pierakstīja un sakārtoja pēctecīgā virknē folklorists Anss Lerhis-Puškaitis, kurš dzīvoja un strādāja bijušajā Lancenieku skolas ēkā, tagadējā Džūkstes Pasaku muzejā. Tās atkal un atkal no jauna celtas gaismā – gan grāmatu un pat komiksu formātā, gan uz skatuves. 2010. gadā latviešu folkmetāla grupa Skyforger izdeva metālmūzikas albumu “Kurbads”, kas saņēma Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu kā gada labākais roka albums. 2019. gadā Kurbads atdzima uz skatuves multimediālā metāloperā “Kurbads. Ķēves dēls”.