Par apmeklētāju ziedojumiem izstrādāts projekts vēsturisko logu izgatavošanai

Tukuma muzejs pateicas visiem saviem apmeklētājiem par atbalstu!

Pateicoties Durbes pils apmeklētājiem, kas 2023. gadā Muzeju nakts pasākuma laikā atsaucās Tukuma muzeja aicinājumam ziedot, lai atjaunotu bijušās kalpu mājas vēsturiskos logus, ir sagatavots restaurācijas projekts un darbu metodika.

Tukuma muzejs jau devīto gadu veic kalpu mājas glābšanas darbus, piesaistot Tukuma novada pašvaldības, Valsts kultūrkapitāla fonda un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes administrēto valsts finansējumu un ieguldot arī ieņēmumus no muzeja biļetēm. Šajos gados ir nostiprinātas visas nesošās konstrukcijas un atjaunots vēsturiskais plānojums un arī vēsturiskās logailas, tomēr jumta seguma maiņa un fasāžu restaurācija nav bijusi iespējama pieticīgā finansējuma dēļ.

Kalpu mājas logiem saziedoti 1100 EUR. IK “Telses projekti” (būvpētnieks Juris Zviedrāns un arhitekte Kristīne Veinberga), par vēsturisko logu izpēti un projektu samaksāti 585 EUR. 2024. gadā iecerēts uzsākt vēsturisko logu izgatavošanu. Lai atjaunotu ēkas vēsturisko izskatu, plānots veikt arhitektoniski māksliniecisko izpēti (AMI). Būvpētnieks Juris Zviedrāns 2024. gada vasarā veiks fasāžu, konstrukciju, plānojuma un apkures elementu izpēti un precizēs konstrukciju periodizāciju. Izpētei pavisam nepieciešami 1650.00 EUR.

Durbes muižas kalpu māja būvēta 18. gadsimta pēdējā ceturksnī. Kā liecina Latvijas vēstures institūta pētnieka Māra Zundes nesen veiktā koka pārsegumu dendrohronoloģiskā analīze, ēka pārbūvēta 1823. gadā un tad piebūvēts arī šķērskorpuss. Laika gaitā notikušas daudzas pārbūves, kā rezultātā mainīts telpu plānojums un logu un durvju izvietojums fasādēs. Diemžēl ēkā nav saglabājies neviens vēsturiskais logs, kas būtu izgatavots līdz Pirmajam pasaules karam. Nav atrasti arī vēsturiskie fotoattēli, kur būtu redzami kalpu mājas vēsturiskie logi. Ņemot vērā to, ka pēc grāfa Žanno fon Mēdema vēlmes būvmeistars Johans Georgs Ādams Berlics vienlaicīgi modernizēja visu Durbes pils ansambli, būvpētnieks Juris Zviedrāns pētīja Durbes pils logus un meklēja analoģijas arī citās muižās, piemēram Tāšu un Neretas muižā.

Pētniecības rezultātā kalpu mājas loga stilistiskajam paraugam izmantota daļēji saglabājusies Durbes pils pirmā stāva groploga konstrukcija, to pielāgojot kalpu mājas logailām. Loga vērtņu fiksēšanai kā prototipu plānots izmantot Neretas muižā esoša baskvila mehānismu. Logu koka daļas un dzelzs daļas projekta autori iesaka krāsot ar lineļļas krāsu atbilstoši pēc fasāžu krāsu pasei, ko sagatavojis mākslas zinātnieks Dainis Bruģis.

Durbes kalpu mājas vecākais korpuss jau pielāgots muzeja priekšmetu kolekciju glabāšanai. Tā kā muzeja krājumā ir vairāk nekā 97 000 priekšmetu, ļoti nepieciešamas plašākas telpas. Pēc vēsturisko logu atjaunošanas būs iespējams veikt iekšdarbus un pielāgot telpas muzeja vajadzībām.

Lasīt vairāk

Jaunumi

Durbes pils apkārtmūris atgūst kādreizējo vizuālo veidolu
2024. gada septembrī noslēdzies Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 5. posms. Atjaunots laika zoba degradētais posms 23,5 m garumā, kas atrodas starp kalpu māju un saimniecības ēku.
Turpinās darbi pie Durbes pils apkārtmūra glābšanas
Šobrīd vasarā notiek intensīvs darbs pie Durbes pils apkārmūra glabšanas darbiem. Rekonstrukcijas darbus veic SIA “Kaskāde būve”.
Par apmeklētāju ziedojumiem izstrādāts projekts vēsturisko logu izgatavošanai
Tukuma muzejs pateicas visiem saviem apmeklētājiem par atbalstu!
Īpašais piedāvājums 6.- 9. klašu audzēkņiem
No 19. marta līdz 28. martam Durbes pils, atzīmējot Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu, aicina pieteikties tematiskai ekskursijai “Sibīrijas vēstules. Rakstīt, lai atcerētos”.
Par Kalpu mājas glābšanu un attīstības iespējām
Šobrīd daudz nezināmi un neatbildami jautājumi ir par to, kāda savulaik bijusi Durbes muižas Kalpu māja Tukumā.
Īstenots projekts “Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbi, 4. posms”
Durbes pils apkārtmūris ir nozīmīga valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa sastāvdaļa, līdz mūsdienām saglabājusies daļa no tā - apmēram 155 metri.
Norit Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 4. posms
2023.gada septembrī uzsākta Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 4. posma projekta realizācija, pateicoties VKKF un Tukuma novada pašvaldības finansiālajam atbalstam.
Turpinās glābšanas darbi Durbes pils kalpu mājā
Tukuma muzejs šobrīd īsteno projektu “Trīs pārsegumu pastiprināšana Durbes pils kalpu mājā”, lai pielāgotu telpas krājuma priekšmetu izvietošanai. 
Durbes pilī viesojas Vācijas vēstnieks Kristians Helts
Tika nolikts vainags Brāļu kapos pie piemiņas plāksnēm tiem 56 Baltijas landesvēra brīvprātīgajiem, kuri krituši vai miruši par Tukuma un novada atbrīvošanu.
Novembra mēneša priekšmets 2022
Lāčplēša dienā atceramies un pieminam visus tos varoņus‚ kas pašaizliedzīgi un nesavtīgi devās cīņās par tikko nodibinātās Latvijas Republikas neatkarību un brīvību.
Aicinājums uz semināru par dekolētā fajansa komplektēšanas un izpētes jautājumiem
Seminārs ar mākslas zinātnieka Daiņa Bruģa lekciju notiks 10. novembrī Durbes pilī. 
Jurim Bartkevičam un Baibai Brokai pasniegta Žaņa Katlapa balva
Svinīgā ceremonijā 14. oktobrī jau devīto reizi notika izcilā aktiera, režisora un teātra pedagoga Žaņa Katlapa vārdā nosauktās balvas pasniegšanas ceremonija.
Apskatāms Tukuma muzejam dāvinātais Aspazijas krūšutēls
No 27. septembra līdz 2. oktobrim Durbes pilī klātienē ikvienam interesentam bija apskatāms Tukuma muzejam dāvinātais tēlnieka Teodora Zaļkalna 1931. gadā veidotais Aspazijas krūšutēls.
Piešķirts finansējums Durbes pils apkārtmūra konservācijai
Finansējumu piešķīris Valsts Kultūrkapitāla fonds un projektu līdzfinansē - Tukuma novada pašvaldība.
Vakance - Durbes pils vadītājs/a
Izsludināta pretendentu pieteikšanās uz amata vietu Durbes pilī - 1 slodze uz nenoteiktu laiku. Dokumenti iesniedzami līdz 2022.gada 31.jūlijam.
Līdz 26. jūnijam krāšņā Tukuma novada tautastērpu kolekcija
Apskatāms 21 tērps no Tukuma, Kandavas, Jaunpils, Engures, Džūkstes, Grenču, Irlavas, Aizupes, Matkules, Smārdes, Sēmes un Struteles.
Aicinām piedalīties akcijā “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”
No 1. maija līdz 30. septembrim visā Latvijā norisinās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”, kurā piedalās arī Durbes pils un Tukuma Pils tornis.
Durbes pils nominēta Latvijas Muzeju biedrības Gada balvai 2022
LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas muzeju sasniegumus, kā arī veicināt labo praksi un nozares ilgtspējīgu attīstību.
Orientējies ar iOrienteering
Aktīva un izzinoša atpūta Durbes pils apkārtnē.
Februāris - porcelāna mēnesis
Īpašas aktivitātes un vizuāli krāšņā izstāde palīdzēs atklāt valdzinošo un noslēpumaino porcelāna pasauli.
Durbes pils lielā zāle atgūst kādreizējo krāšņumu
Durbes pils zālē uzstādīta monumentālā, 1865. gadā gleznotā Matiasa fon der Rekes un viņa mazdēla Karla dubultportreta kopija.
jūnija mēneša priekšmets
Tveras Kuzņecova fabrikā ražotā limonādes krūze "Pelikāns" saistīta par nozīmīgiem Latvijas vēstures notikumiem.
Aicina pieteikties Ziemassvētku programmai Durbes pilī
Decembrī Durbes pils aicina izbaudīt Ziemassvētku noskaņu  kopā ar pils ļaudīm.
Durbes pils piedāvā programmu skolēniem par 1919. gadu
Programma paredzēta 8. un 9. klašu vecuma grupai. Tās laikā tiek izmantota metode "Ceļojums laikā".
Jaunlaulāto sagaidīšana Durbes pilī
Jaunlaulāto kopīgās dzīves iesākumu aicinām atzīmēt vienā no Kurzemes klasicisma arhitektūras pērlēm - Durbes pilī.