Par apmeklētāju ziedojumiem izstrādāts projekts vēsturisko logu izgatavošanai
Tukuma muzejs pateicas visiem saviem apmeklētājiem par atbalstu!
Pateicoties Durbes pils apmeklētājiem, kas 2023. gadā Muzeju nakts pasākuma laikā atsaucās Tukuma muzeja aicinājumam ziedot, lai atjaunotu bijušās kalpu mājas vēsturiskos logus, ir sagatavots restaurācijas projekts un darbu metodika.
Tukuma muzejs jau devīto gadu veic kalpu mājas glābšanas darbus, piesaistot Tukuma novada pašvaldības, Valsts kultūrkapitāla fonda un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes administrēto valsts finansējumu un ieguldot arī ieņēmumus no muzeja biļetēm. Šajos gados ir nostiprinātas visas nesošās konstrukcijas un atjaunots vēsturiskais plānojums un arī vēsturiskās logailas, tomēr jumta seguma maiņa un fasāžu restaurācija nav bijusi iespējama pieticīgā finansējuma dēļ.
Kalpu mājas logiem saziedoti 1100 EUR. IK “Telses projekti” (būvpētnieks Juris Zviedrāns un arhitekte Kristīne Veinberga), par vēsturisko logu izpēti un projektu samaksāti 585 EUR. 2024. gadā iecerēts uzsākt vēsturisko logu izgatavošanu. Lai atjaunotu ēkas vēsturisko izskatu, plānots veikt arhitektoniski māksliniecisko izpēti (AMI). Būvpētnieks Juris Zviedrāns 2024. gada vasarā veiks fasāžu, konstrukciju, plānojuma un apkures elementu izpēti un precizēs konstrukciju periodizāciju. Izpētei pavisam nepieciešami 1650.00 EUR.
Durbes muižas kalpu māja būvēta 18. gadsimta pēdējā ceturksnī. Kā liecina Latvijas vēstures institūta pētnieka Māra Zundes nesen veiktā koka pārsegumu dendrohronoloģiskā analīze, ēka pārbūvēta 1823. gadā un tad piebūvēts arī šķērskorpuss. Laika gaitā notikušas daudzas pārbūves, kā rezultātā mainīts telpu plānojums un logu un durvju izvietojums fasādēs. Diemžēl ēkā nav saglabājies neviens vēsturiskais logs, kas būtu izgatavots līdz Pirmajam pasaules karam. Nav atrasti arī vēsturiskie fotoattēli, kur būtu redzami kalpu mājas vēsturiskie logi. Ņemot vērā to, ka pēc grāfa Žanno fon Mēdema vēlmes būvmeistars Johans Georgs Ādams Berlics vienlaicīgi modernizēja visu Durbes pils ansambli, būvpētnieks Juris Zviedrāns pētīja Durbes pils logus un meklēja analoģijas arī citās muižās, piemēram Tāšu un Neretas muižā.
Pētniecības rezultātā kalpu mājas loga stilistiskajam paraugam izmantota daļēji saglabājusies Durbes pils pirmā stāva groploga konstrukcija, to pielāgojot kalpu mājas logailām. Loga vērtņu fiksēšanai kā prototipu plānots izmantot Neretas muižā esoša baskvila mehānismu. Logu koka daļas un dzelzs daļas projekta autori iesaka krāsot ar lineļļas krāsu atbilstoši pēc fasāžu krāsu pasei, ko sagatavojis mākslas zinātnieks Dainis Bruģis.
Durbes kalpu mājas vecākais korpuss jau pielāgots muzeja priekšmetu kolekciju glabāšanai. Tā kā muzeja krājumā ir vairāk nekā 97 000 priekšmetu, ļoti nepieciešamas plašākas telpas. Pēc vēsturisko logu atjaunošanas būs iespējams veikt iekšdarbus un pielāgot telpas muzeja vajadzībām.