Durbes pils apkārtmūris atgūst kādreizējo vizuālo veidolu

2024. gada septembrī noslēdzies Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 5. posms. Atjaunots laika zoba degradētais posms 23,5 m garumā, kas atrodas starp kalpu māju un saimniecības ēku.

Šī apkārtmūra posmu veido piecas arkas, kas laika gaitā jau bija daļēji sabrukušas un bīstamas sabiedrībai. Pateicoties Tukuma novada pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumam, apkārtmūris atguvis kādreizējo šī posma vizuālo veidolu, tā būtiski paaugstinot visa ansambļa autentiskuma pakāpi.

Restaurācijas gaitā nostiprināta piecu arku pamatne - iztīrītas un pāršuvotas erodējušās šuves, pārmūrēta nestabilā mūra daļa, izmantojot vēsturiskos ķieģeļus, atjaunota arku konstrukcija. Pēc mūra arkādes atjaunošanas, iebūvēts vēsturiskajam spraišļojumam analogs koka spraišļojums un mūra augšdaļa pārsegta ar atgūtu māla dakstiņu jumtiņu. Restaurācijā izmantota kaļķa java un vēsturiskie ķieģeļi, un pēc Tukuma Pils torņa jumta nomaiņas iegūtie dakstiņi. Atjaunošanas darbus veica SIA “Kaskāde būve”, kam ir pieredze vēsturisko mūra ēku un būvju restaurācijā Bauskas pilī un citviet. Būvuzraudzību nodrošināja SIA "3D SOLUTIONS", autoruzraudzību – SIA “Arhitektes I. Caunītes birojs”.

Pieejamā finansējuma ietvaros Tukuma muzejs pakāpeniski organizējis apkārtmūra konservācijas un restaurācijas darbus no 2016. gada, rūpējoties par apjomīgākā līdz mūsu dienām nonākušā klasicisma-ampīra muižas apkārtmūra saglabāšanu nākamajām paaudzēm. Līdz šim atjaunota 21 arka aptuveni 155 metru garumā. Pēc apkārtmūra atjaunošanas pilnā apjomā, Durbes pils ansamblis atgūs kādreizējo majestātiskumu.

Durbes muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kura divas ēkas – Durbes pils un kādreizējā kalpu māja – ir patstāvīgi valsts nozīmes arhitektūras pieminekļi. Būtiska šī ansambļa sastāvdaļa ir laukakmeņu-ķieģeļu apkārtmūris, kas savulaik pilnībā ietvēra visu muižas ansambli, ieskaitot arī tagad zudušas ēkas (zirgu stalli-vāgūzi un liellopu kūti). Durbē apkārtmūri veido vairāki nosacīti taisni dažāda garuma un augstuma mūra posmi, kas savstarpēji savienoti gan perpendikulāri, gan citos leņķos. Tā konfigurācija saistīta ar būves pielāgošanu vietas reljefam, būvējot to pa uzkalna aptuveni vienāda augstuma atzīmes kontūru.

Laika gaitā zuduši vairāki apkārtmūra posmi. Līdz mūsu dienām tas saglabājies tikai apbūves austrumu pusē un abos pils sānos. Pēc mākslas zinātnieka Daiņa Bruģa domām Durbes pils apkārtmūris ir arhitektoniski un ainaviski nozīmīga būve, kas, iespējams, tapusi ilgākā laika posmā, taču savu galīgo izskatu, visticamāk ieguvusi ap 1820. gadu, kad Durbes pusmuiža bija grāfa Žanno Medema (Kristofa Johana Frīdriha fon Medema (1763-1838)), īpašums. Šāds klasicisma-ampīra stilistikai atbilstošs arkveida posmu veidots un muižas ansambli ietverošs mūris, savulaik tapa vairākās muižās, kur strādāja grāfu Mēdemu dienestā esošais Johans Georgs Ādams Berlics (1753–1837).

Lasīt vairāk

Jaunumi

Durbes pils apkārtmūris atgūst kādreizējo vizuālo veidolu
2024. gada septembrī noslēdzies Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 5. posms. Atjaunots laika zoba degradētais posms 23,5 m garumā, kas atrodas starp kalpu māju un saimniecības ēku.
Turpinās darbi pie Durbes pils apkārtmūra glābšanas
Šobrīd vasarā notiek intensīvs darbs pie Durbes pils apkārmūra glabšanas darbiem. Rekonstrukcijas darbus veic SIA “Kaskāde būve”.
Par apmeklētāju ziedojumiem izstrādāts projekts vēsturisko logu izgatavošanai
Tukuma muzejs pateicas visiem saviem apmeklētājiem par atbalstu!
Īpašais piedāvājums 6.- 9. klašu audzēkņiem
No 19. marta līdz 28. martam Durbes pils, atzīmējot Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu, aicina pieteikties tematiskai ekskursijai “Sibīrijas vēstules. Rakstīt, lai atcerētos”.
Par Kalpu mājas glābšanu un attīstības iespējām
Šobrīd daudz nezināmi un neatbildami jautājumi ir par to, kāda savulaik bijusi Durbes muižas Kalpu māja Tukumā.
Īstenots projekts “Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbi, 4. posms”
Durbes pils apkārtmūris ir nozīmīga valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa sastāvdaļa, līdz mūsdienām saglabājusies daļa no tā - apmēram 155 metri.
Norit Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 4. posms
2023.gada septembrī uzsākta Durbes pils apkārtmūra konservācijas darbu 4. posma projekta realizācija, pateicoties VKKF un Tukuma novada pašvaldības finansiālajam atbalstam.
Turpinās glābšanas darbi Durbes pils kalpu mājā
Tukuma muzejs šobrīd īsteno projektu “Trīs pārsegumu pastiprināšana Durbes pils kalpu mājā”, lai pielāgotu telpas krājuma priekšmetu izvietošanai. 
Durbes pilī viesojas Vācijas vēstnieks Kristians Helts
Tika nolikts vainags Brāļu kapos pie piemiņas plāksnēm tiem 56 Baltijas landesvēra brīvprātīgajiem, kuri krituši vai miruši par Tukuma un novada atbrīvošanu.
Novembra mēneša priekšmets 2022
Lāčplēša dienā atceramies un pieminam visus tos varoņus‚ kas pašaizliedzīgi un nesavtīgi devās cīņās par tikko nodibinātās Latvijas Republikas neatkarību un brīvību.
Aicinājums uz semināru par dekolētā fajansa komplektēšanas un izpētes jautājumiem
Seminārs ar mākslas zinātnieka Daiņa Bruģa lekciju notiks 10. novembrī Durbes pilī. 
Jurim Bartkevičam un Baibai Brokai pasniegta Žaņa Katlapa balva
Svinīgā ceremonijā 14. oktobrī jau devīto reizi notika izcilā aktiera, režisora un teātra pedagoga Žaņa Katlapa vārdā nosauktās balvas pasniegšanas ceremonija.
Apskatāms Tukuma muzejam dāvinātais Aspazijas krūšutēls
No 27. septembra līdz 2. oktobrim Durbes pilī klātienē ikvienam interesentam bija apskatāms Tukuma muzejam dāvinātais tēlnieka Teodora Zaļkalna 1931. gadā veidotais Aspazijas krūšutēls.
Piešķirts finansējums Durbes pils apkārtmūra konservācijai
Finansējumu piešķīris Valsts Kultūrkapitāla fonds un projektu līdzfinansē - Tukuma novada pašvaldība.
Vakance - Durbes pils vadītājs/a
Izsludināta pretendentu pieteikšanās uz amata vietu Durbes pilī - 1 slodze uz nenoteiktu laiku. Dokumenti iesniedzami līdz 2022.gada 31.jūlijam.
Līdz 26. jūnijam krāšņā Tukuma novada tautastērpu kolekcija
Apskatāms 21 tērps no Tukuma, Kandavas, Jaunpils, Engures, Džūkstes, Grenču, Irlavas, Aizupes, Matkules, Smārdes, Sēmes un Struteles.
Aicinām piedalīties akcijā “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”
No 1. maija līdz 30. septembrim visā Latvijā norisinās akcija “Apceļo Latvijas pilis un muižas 2022”, kurā piedalās arī Durbes pils un Tukuma Pils tornis.
Durbes pils nominēta Latvijas Muzeju biedrības Gada balvai 2022
LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas muzeju sasniegumus, kā arī veicināt labo praksi un nozares ilgtspējīgu attīstību.
Orientējies ar iOrienteering
Aktīva un izzinoša atpūta Durbes pils apkārtnē.
Februāris - porcelāna mēnesis
Īpašas aktivitātes un vizuāli krāšņā izstāde palīdzēs atklāt valdzinošo un noslēpumaino porcelāna pasauli.
Durbes pils lielā zāle atgūst kādreizējo krāšņumu
Durbes pils zālē uzstādīta monumentālā, 1865. gadā gleznotā Matiasa fon der Rekes un viņa mazdēla Karla dubultportreta kopija.
jūnija mēneša priekšmets
Tveras Kuzņecova fabrikā ražotā limonādes krūze "Pelikāns" saistīta par nozīmīgiem Latvijas vēstures notikumiem.
Aicina pieteikties Ziemassvētku programmai Durbes pilī
Decembrī Durbes pils aicina izbaudīt Ziemassvētku noskaņu  kopā ar pils ļaudīm.
Durbes pils piedāvā programmu skolēniem par 1919. gadu
Programma paredzēta 8. un 9. klašu vecuma grupai. Tās laikā tiek izmantota metode "Ceļojums laikā".
Jaunlaulāto sagaidīšana Durbes pilī
Jaunlaulāto kopīgās dzīves iesākumu aicinām atzīmēt vienā no Kurzemes klasicisma arhitektūras pērlēm - Durbes pilī.