Noslēgusies programmas “Tradicionālās aušanas pamati” pirmā mācību daļa

Programma “Tradicionālās aušanas pamati” ir saskaņota Tukuma novada pašvaldībā un Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, to izstrādājusi Vineta Šulca. 

Trīs mēnešu garumā, no 2. marta līdz 25. maijam, teju ik sestdienu 8 stundu garumā Tukuma Audēju darbnīcā norisinājās profesionālās pilnveides izglītības programmas “Tradicionālās aušanas pamati” pirmā mācību daļa. Programmā ieplānoto ar interesi apguvušas sešas dalībnieces vadītājas Vinetas Šulcas vadībā.

Dalībnieces ir ieguvušas un uzkrājušas daudz jaunas zināšanas, ko turpinās apgūt rudenī. Kā atpazīt un atšķirt dažādus materiālus, tostarp diegus un dzijas, to īpašības. Iepazinušas aužamo steļļu veidus, steļļu sastāvdaļas, rīkus un palīgrīkus, kā arī apguvušas steļļu izjaukšanu, salikšanu un sakārtošanu.

Mācību gaitā nemitīgi ir veikti un atkārtoti diegu aprēķini, risināti audumu tehniskie zīmējumi pamattehnikām: vienkārtnim, dažādiem trinīšu veidiem, atlasam, kanvai, šūniņaudumam, plācei. Dalībnieces ir apguvušas audumu tehnisko zīmējumu risināšanas paņēmienus, kā uzšķērot velkus, skaitīt diegus, ielikt dvēseli. Kā stellēs ievilkt velkus, sanītīt, sašķietot un piesiet. Kā sakārtot un piesiet paminas, regulēt šķīrienu, kā aizaust, uzaust un apšūt audumu. Paralēli dalībnieces jau sākušas apgūt arī krāsu mācību un tradicionālo audumu kompozīcijas pamatus.

Programmas vadītāja Vineta Šulca uzskata, ka apgūtajam jāļauj labi nogulsnēties, tomēr tas nenozīmē, ka jāļaujas atpūtai līdz rudenim: “Iemācītais ik pa brīdim ir jāatsvaidzina, pārlasot pierakstus un risinot vasaras uzdevumus. Pēc dotajiem parametriem jāatrisina auduma tehniskais zīmējums, jāaprēķina velku un audu diegu skaits rūtainam audumam un daudzums (garums un svars – katrai krāsai atsevišķi un visām kopā).”

Mācekles visu apgūst ar lielu interesi, vērojot studijas audējas, aplūkojot audumus stellēs, pētot Audēju darbnīcas izstāžu zālē izliktos darbus. Jau šobrīd ir laiks plānot un pamazām izsapņot savus kursa darbus, kurus būs jāsāk īstenot pēc vasaras brīvlaika. Mācības atkal atsāksies šī gada 7. septembrī.

Lasīt vairāk

Jaunumi

Tukuma bibliotēkā TLMS izstāde “Pavasara vēsmas”
No 22. februāra līdz 31. martam Tukuma bibliotēkā atvērta Tukuma Audēju darbnīcas TLMS “Durbe” izstāde “Pavasara vēsmas”.
4 nodarbību cikls “Arheoloģisko jostu celošana”
15. februārī Tukuma Audēju darbnīcā sākas 4 nodarbību cikls “Arheoloģisko jostu celošana”, vada Jūrmalas Amatnīcas meistare Agnija Saprovska.
Kandavas novadpētniecības muzejā TLMS “Durbe” rokdarbu izstāde
Kandavas novadpētniecības muzejā apskatāma Tukuma Audēju darbnīcas TLMS “Durbe” rokdarbu izstāde “Mēs darām tā. Tukums Kandavā”.
Jaundubultos TLMS “Durbe” rokdarbu izstāde
TLMS “Durbe” rokdarbu izstāde “Mēs darām tā! Tukums Jūrmalā” apskatāma no 9. augusta līdz 20. septembrim SIVA rehabilitācijas centra vestibilā.
Noslēgusies programmas “Tradicionālās aušanas pamati” pirmā mācību daļa
Programma “Tradicionālās aušanas pamati” ir saskaņota Tukuma novada pašvaldībā un Latvijas Nacionālajā kultūras centrā, to izstrādājusi Vineta Šulca. 
Profesionālās pilnveides izglītības programma aušanā
2. martā Audēju darbnīcā pirmreizējs notikums – 6 interesentes uzsāk mācības profesionālās pilnveides izglītības programmā “Tradicionālās aušanas pamati”. 
Igaunijā izstādīs TLMS “Durbe” dalībnieču darinājumus
No 4. februāra līdz 31. martam Viru muzejā Igaunijā skatāma Tautas lietišķās mākslas izstāde “Mēs”, kurā piedalās studijas no visas Latvijas, tostarp arī mūsu pašu TLMS...
TLMS “Durbe” izstāde “Silti Latvijai” ceļo uz Jelgavu
Tukuma Audēju darbnīcas TLMS “Durbe” izstāde apskatāma Ozolnieku tautas namu Jelgavā no 25. janvāra līdz 14. martam. 
Audēju darbnīcas veikaliņš
Audēju darbnīcas veikaliņā iegādājami Tautas lietišķās mākslas studijas "Durbe" un citu čaklo rokdarbnieku darinājumi.