Tukuma Mākslas muzejs
Harmonijas iela 7
Tukums, LV-3101
Tel.: +37125494677
Mob.:
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Mākslinieka Anša Artuma gleznu izstāde „Gadalaiki”

Trešdiena, 10.01.2018, 13:40

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDFDrukātNosūtīt draugam

No 15. janvāra līdz 8. aprīlim Mākslas muzejā skatāma mākslinieka Anša Artuma 110 gadu jubilejas izstāde „Gadalaiki”, kurā galvenokārt eksponētas ainavas, aptverot gandrīz visu viņa radošās darbības periodu.


Savas dzīves laikā Ansis Artums visvairāk pievērsās ainavu glezniecībai, kas izstādē kārtotas pēc gadalaiku principa, apliecinot, ka mākslinieks visu gadu vērojis un gleznojis dabu sev apkārt. Artums ļoti daudz gleznoja Tukumu un tās mazās ieliņas, īpaši nomales. Viņa glezniecībai ir īpatnēja īpašība – tā liekas pazīstama un tuva, bet reizē arī savdabīga un neatkārtojama un pats mākslinieks - līdz galam neatklāts.

Izmaiņas viņa mākslinieciskajā darbībā manāmas pēc iedvesmojošā Parīzes apmeklējuma (1937) - gleznās parādās košāki un tīrāki toņi un krāsu gamma sliecas uz zilajiem, violetajiem un sulīgi sarkanajiem toņiem. Iespējams, šīs izmaiņas attīstīja Artuma glezniecību tālāk, līdz visiem zināmajām košajām un ņirbošajām mākslinieka pavasarīgajām gleznām, kas vēstī par gaismu, prieku un brīvību.

Ansis Artums dzimis Rīgā (1908), bet vēlāk ar ģimeni pārcēlies uz Tukumu (1913). Uzņemts Latvijas Mākslas akadēmijā (1927), kur jau otrā kursa sākumā viņa spējīgumu pamanīja mākslinieks Vilhelms Purvītis, uzaicinot mācīties savā dabasskatu darbnīcā. Pēc akadēmijas beigšanas (1933) Artums devās atpakaļ uz Tukumu, kur pelnīja iztiku Jāņa Krieva podniecībā, apgleznojot traukus. Pirmā mākslinieka personālizstāde notika Rīgā (1957) kopā ar grafiķi Aleksandru Junkeru. Artuma māksla turpmākajos gados guva arvien lielāku popularitāti un māksliniekam tika sarīkotas vēl vairākas personālizstādes. Ansis Artums miris Tukumā (1997).

Gleznas izstādē no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Mūkusalas Mākslas salona, Tukuma muzeja.

Izstāde skatāma no 2018. gada 15. janvāra līdz 8. aprīlim. Izstādes atklāšana 15. janvārī. Ieeja izstādes atklāšanas pasākumā bezmaksas.


Izstādes kuratore

Paula Stutiņa

Tukuma Mākslas muzeja vadītāja p.i.


Tukuma Mākslas muzejs

Harmonijas ielā 7, Tukums

T.: 631 82391, 25494677

E.: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

M.: http://tukumamuzejs.lv/makslas-muzejs

F.: https://www.facebook.com/TukumaMakslasmuzejs/