Tukumniekus aicina piedalīties izstādes veidošanā par kino

Izstāde par kinoteātriem, to darbiniekiem, kino veidošanā iesaistītajiem tukumniekiem un filmām, kas uzņemtas Tukumā un apkārtnē.

Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis” vasaras vidū, kad notiks Tukuma pilsētas svētki „Precību spēles Tukumā”, jau tradicionāli iecerējis atvērt jaunu izstādi ar nosaukumu „Kino Tukumā”. Izstāde norisināsies no 2019. gada 13. jūlija.

Pils tornis aicina atsaukties iedzīvotājus, kuri varētu palīdzēt izstādes veidošanas procesā. Vizuālā materiāla papildināšanai nepieciešamas fotogrāfijas un filmu uzņemšanas un demonstrēšanas aparāti. Noderīgs būs arī fotomateriāls ar tukumnieku piedalīšanos masu skatos, kā arī atmiņu vēstījumi. Priekšmetus aicina nodot muzejā.

Tukuma pilsētā ir uzņemtas vairākas filmas dažādos laika periodos – „Rita”, „Vella kalpi”, „Ilgais ceļš kāpās”, „Rīgas sargi”, „Rūdolfa mantojums”, „Nameja gredzens”, „Ausma”, „Tēvs Nakts”, „1906.”.

Jaunumi

Vēstule uz bērza tāss ceļo uz Briseli

Briseles Eiropas vēstures namā eksponēta Tukuma muzeja krājuma vēstule uz bērza tāss. Apskatāma līdz 2023. gadam.

ES muzejā “Eiropas vēstures nams” izveidota pastāvīgā izstāde ar mērķi radīt starptautisku pārskatu par Eiropas vēsturi. Izstāde piedāvā atšķirīgus viedokļus par nozīmīgiem vēstures notikumiem un dažādas tās interpretācijas.

Briselē eksponēta Tukuma muzeja krājuma vēstule uz bērza tāss, kuru 1942. gada 1. oktobrī Tukuma advokāts Kārlis Roberts Kalevics sūtījis no Vjatlaga nometnes savai dzīvesbiedrei Verai Mildai Kalevicai uz nometinājuma vietu Krasnojarskas apgabalā.  Uz vēstules ir pasta zīmogu un cenzūras zīmogu nospiedumi. Vēstule ir rokrakstā, krievu valodā, kā to pieprasīja padomju cenzūra, lai kontrolētu vēstuļu saturu. Vēstule ir viena no 45 UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” nacionālajā reģistrā nominācijā “Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss” nominētajām vēstulēm.

Roberts Kalevics sodīts ar 10 gadiem stingra režīma labošanas darbu nometnē Vjatlagā par to, ka bijis Tukuma miertiesnesis un Tukuma-Talsu Zemesgrāmatu nodaļas priekšnieks.