Tukuma muzeja filmiņa “60 km līdz Brīvībai”

Atzīmējot 1990. gada 4. maija deklarācijas trīsdesmitgadi, piedāvājam videofilmiņu, kas atgādina par sarežģīto ceļu līdz brīdim, kad Latvija atguva neatkarību.

Filma sākas ar simbolisku sižetu – sarkanbaltsarkanā karoga pacelšanu  virs Latvijas Komunistiskās partijas Tukuma rajona komitejas ēkas 1990. gada 16. februārī. Iepriekšējā dienā Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākās Padome bija pieņēmusi Deklarāciju par Latvijas valstisko neatkarību PSRS sastāvā. Par oficiālajiem valsts simboliem bija kļuvuši: sarkanbaltsarkanais karogs, 1920. gada Satversmē apstiprinātais ģerbonis un himna “Dievs svētī Latviju!”.

1990. gada martā notika pirmās demokrātiskās vēlēšanas. 4. maijā jaunievēlētie Augstākās Padomes deputāti drosmīgi nobalsoja par valstiskās neatkarības atjaunošanu, kaut joprojām bija PSRS sastāvā. 1991. gada Barikādes pierādīja, cik liels spēks ir tautas vienotībai, kad tā iestājas par savu Brīvību.

Filmā izmantoti kadri no Tukuma muzeja krājumā esošajiem Atmodas laika videoierakstiem, ko filmējis Jānis Bārdiņš. Filmu veidoja radošā komanda: Agrita Ozola, Ingrīda Smuškova, Loana Šulca. Montāža: Augusts Ievītis un Egmonts Ievītis. Filmā muzicē Tukuma rajona kultūras nama lauku kapela Daces Lebedas un Anitas Stikānes vadībā. Izmantoti kadri no Tukuma muzeja filmas “60 kilometri līdz Brīvībai” (© Tukuma muzejs 2001).

Video skatīt šeit

Jaunumi

21. jan. 16.00
Barikāžu piemiņas ugunskurs Tukuma muzeja organizētais ikggadējais Latvijas Neatkarības nosargāšanas atceres brīdis.
Vēsture ielās. Muzeju nakts 2021 Tukumā
Brīvdabas vēstures ekspozīcijas ietvaros apskatiet dažādus objektus pilsētvidē.
"Vēstules nākamībai" - Interaktīva prezentācija
Pieminot traģisko notikumu gadskārtu, Tukuma muzejs padara pieejamu informatīvu un interaktīvu prezentāciju par Sibīrijā rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss.
Tukumnieki ceļā uz Latvijas neatkarību
Šajās dienās aprit 30 gadi kopš Barikāžu laika – pirmā bīstamākā pārbaudījuma Latvijas neatkarības atgūšanas gaitā.
28. dec. - 3. janv. 2021
Tukuma muzeja jubilejas mēnesis Tukuma pilsētas vēstures muzejā "Pils tornis" Atzīmēt Tukuma muzeja 85. dzimšanas dienu, ieskats muzeja veidošanas vēsturē.
Piedāvājam apskatīt un izlasīt 53 vēstules uz bērza tāss
Kas rakstīts Sibīrijas vēstulēs uz bērza tāss? Ko tās atklāj? Kam, no kurienes un uz kurieni sūtītas?
Palīgmateriāli vēstures skolotājiem par Trešās atmodas laiku
Tukuma muzeja sagatavotā uzdevumu lapa 9. klases skolēniem Latvijas vēstures tēmā “Latvijas neatkarības atjaunošana”.
Piedalies izstādes tapšanā par 42. Tukuma Zemessardzes bataljonu!
Sagaidot Zemessardzes dibināšanas trīsdesmitgadi, Tukuma pilsētas vēstures muzejs “Pils tornis” veido izstādi par 42. Tukuma Zemessardzes bataljonu.
Tukuma muzeja filmiņa “60 km līdz Brīvībai”
Atzīmējot 1990. gada 4. maija deklarācijas trīsdesmitgadi, piedāvājam videofilmiņu, kas atgādina par sarežģīto ceļu līdz brīdim, kad Latvija atguva neatkarību.
Video "Pazudinātās paaudzes stāsti"
Kāda bija dzīve Sibīrijā un atgriežoties no tās? Kāda bija ikdiena? Uz kā tolaik rakstīja? Tukuma muzeja un TV Spektrs sagatavotais video, kur tēmas aktualitāte nav zudusi un nezudīs nekad.
Pils tornis piedāvā jaunu tematisko ekskursiju "Kā top kino"
Piedāvājums ģimenēm ar bērniem, skolēnu grupām no 1. līdz 12. klasei, vēstures un kino interesentiem.
Tukumniekus aicina piedalīties izstādes veidošanā par kino
Izstāde par kinoteātriem, to darbiniekiem, kino veidošanā iesaistītajiem tukumniekiem un filmām, kas uzņemtas Tukumā un apkārtnē.
Vēstule uz bērza tāss ceļo uz Briseli
Briseles Eiropas vēstures namā eksponēta Tukuma muzeja krājuma vēstule uz bērza tāss. Apskatāma līdz 2023. gadam.