Reaģentu komplekts analīžu veikšanai

Mēneša priekšmets februārī.

1964. gada februārī mikrobioloģe Dzidra Liepiņa viesojās Lestenes astoņgadīgajā skolā. Ķīmijas pulciņa dalībniekiem viņa stāstīja par Tukuma fermentu rūpnīcas darbu – gan par fermentu, gan kafijas ražošanu. 

20. gadsimta 60. gados Tukumā sāka attīstīt Latvijā jaunu nozari – fermentu preparātu ražošanu. Tos izmantoja spirta un alus rūpniecībā iesala vietā, kā arī ādu apstrādei. Fermentu preparātu ieguva, speciālās iekārtās uz kviešu klijām audzējot pelējuma micēliju (Aspergillus oryzae, Aspergillus awamori). Šis micēlijs satur organiskas vielas, kas pārcukuro cieti. Līdz fermentu ražošanas uzsākšanai cieti pārcukuroja ar iesala palīdzību (lai to izdarītu, uz tonnu cietes vajadzēja 16 % iesala). 

Fermenti šo procesu padarīja ekonomiskāku (uz tonnu vajadzēja 10% preparāta), turklāt ar šo paņēmienu spirtu varēja iegūt vairāk. Protams, bija nepieciešamas pārbaudes fermentu kvalitātes noteikšanai, kur izmantoja analīžu veikšanas komplektus. Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties, kā notiek fermentu iegūšanas process, bet arī apskatīties līdzi atvestās fermentu ražošanas izejvielas, reaģentus un gatavos preparātus. Tukuma fermentu rūpnīca pastāvēja līdz 1999. gadam.

Šobrīd Tukuma Pils tornī izstādes “Tukku Magi. Paralēlas līnijas krustojas” ietvaros apskatāms Tukuma fermentu rūpnīcas laboratorijas skapis un februāra priekšmets –reaģentu komplekts analīžu veikšanai. Izstādē uzzināsiet kā Tukuma iespaidīgā celtne no Iesala-Spirta-Fermentu rūpnīcas pārtop par Laikmetīgās mākslas centru.

Jaunumi

virtuālā ekspozīcija par vēstulēm uz bērza tāss
Liecība par cilvēka gara spēku pret padomju totalitāro režīmu. 
Reaģentu komplekts analīžu veikšanai
Mēneša priekšmets februārī.
Radioaparāts "Abava"
Mēneša priekšmets janvārī.
Vēsture ielās. Muzeju nakts 2021 Tukumā
Brīvdabas vēstures ekspozīcijas ietvaros apskatiet dažādus objektus pilsētvidē.
Tukumnieki ceļā uz Latvijas neatkarību
Šajās dienās aprit 30 gadi kopš Barikāžu laika – pirmā bīstamākā pārbaudījuma Latvijas neatkarības atgūšanas gaitā.
28. dec. - 3. janv. 2021
Tukuma muzeja jubilejas mēnesis Tukuma pilsētas vēstures muzejā "Pils tornis" Atzīmēt Tukuma muzeja 85. dzimšanas dienu, ieskats muzeja veidošanas vēsturē.
Piedāvājam apskatīt un izlasīt 53 vēstules uz bērza tāss
Kas rakstīts Sibīrijas vēstulēs uz bērza tāss? Ko tās atklāj? Kam, no kurienes un uz kurieni sūtītas?
Palīgmateriāli vēstures skolotājiem par Trešās atmodas laiku
Tukuma muzeja sagatavotā uzdevumu lapa 9. klases skolēniem Latvijas vēstures tēmā “Latvijas neatkarības atjaunošana”.
Piedalies izstādes tapšanā par 42. Tukuma Zemessardzes bataljonu!
Sagaidot Zemessardzes dibināšanas trīsdesmitgadi, Tukuma pilsētas vēstures muzejs “Pils tornis” veido izstādi par 42. Tukuma Zemessardzes bataljonu.
Tukuma muzeja filmiņa “60 km līdz Brīvībai”
Atzīmējot 1990. gada 4. maija deklarācijas trīsdesmitgadi, piedāvājam videofilmiņu, kas atgādina par sarežģīto ceļu līdz brīdim, kad Latvija atguva neatkarību.
Video "Pazudinātās paaudzes stāsti"
Kāda bija dzīve Sibīrijā un atgriežoties no tās? Kāda bija ikdiena? Uz kā tolaik rakstīja? Tukuma muzeja un TV Spektrs sagatavotais video, kur tēmas aktualitāte nav zudusi un nezudīs nekad.
Pils tornis piedāvā jaunu tematisko ekskursiju "Kā top kino"
Piedāvājums ģimenēm ar bērniem, skolēnu grupām no 1. līdz 12. klasei, vēstures un kino interesentiem.
Tukumniekus aicina piedalīties izstādes veidošanā par kino
Izstāde par kinoteātriem, to darbiniekiem, kino veidošanā iesaistītajiem tukumniekiem un filmām, kas uzņemtas Tukumā un apkārtnē.
Vēstule uz bērza tāss ceļo uz Briseli
Briseles Eiropas vēstures namā eksponēta Tukuma muzeja krājuma vēstule uz bērza tāss. Apskatāma līdz 2023. gadam.