EKSPOZĪCIJA

Ziemeļkurzemes lauku sēta

Apmeklētājiem iespēja salīdzināt Ziemeļkurzemes lauku sētu 19. un 20. gs.  un uzzināt par dzīvesveidu 20. gadsimta vidū.

Ziemeļkurzemes lauku sētas raksturīgais plānojums un ēku funkcija 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā, kad „Bisniekos” dzīvoja rakstnieks Ernests Birznieks-Upītis, bērnībā saukts par Pastariņu. Apmeklētājiem iespējams salīdzināt abu sētas iekārtojumu, apskatot šobrīd eksistējošās ēkas un maketu - mājiņas, kuras ir tik lielas, lai tajās varētu dzīvot „knēvelīši”.

Restaurētajā dzīvojamajā mājā radīts priekšstats par vidēji turīgas vecsaimnieku dzimtas dzīvesveidu 20. gadsimta vidū, kad šeit saimniekoja rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša brālis Kārlis. Dzīvojamās ēkas centrā – ķēķis ar maizes krāsni, tai blakus vecmāmiņas istaba ar stellēm, tītavās vērpjamo ratiņu, adītām zeķēm un cimdiem, turpat - kokā griezti Pastariņa dienasgrāmatas tēli.

Nozīmīga vieta ir tieši rokdarbiem, kas tapuši Tukuma muzeja Audēju darbnīcā. Gultas segas jeb deķu precīzos atdarinājumus darinājusi Tautas daiļamata meistare Rutas Švampe pēc rūpīgas Ziemeļkurzemei visraksturīgāko paraugu izpētes.

Izstādes

Klēts - dzimtas turības spogulis

Klētī izveidotā ekspozīcija apmeklētāju ieved Birznieku dzimtas darba ikdienā un ļauj iejusties galvenajās tradicionālās saimniekošanas norisēs lauku sētā.

Fragmenti no E. Birznieka - Upīša triloģijas “Pastariņa dienasgrāmata” sasaucas ar ekspozīcijas priekšmetiem, tēlaini un reālistiski ilustrējot materiālo pasauli, kura bija ikdienišķa un saprotama Pastariņam, taču mūsdienās ir kļuvusi tāla un nezināma vairumam bērnu un pieaugušo.

Priekšmeti raksturo Ziemeļkurzemes sētas saimniecisko dzīvi: sieviešu un vīriešu ikdienas nodarbes, pārtikas produktu uzglabāšanu, lauksaimniecības piederumus, darbarīkus. Daudzi no tiem savulaik lietoti Bisnieku sētā. Agrākajā graudu klētī var iepazīties etnogrāfiskajiem priekšmetiem, kas pavada graudu ceļā līdz maizei: sētuves, miltu lādes, liekšķeres, kretulis, miltu sieti, abras, maizes lizes, kā arī skatāma tilpuma mērīšanas priekšmetu kolekcija. Vāgūzī atrodas lauksaimniecības un kokapstrādes darba rīki, ar kādiem varēja strādāt Bisnieku vīri: arkli, ecēšas, virvju vīšanas piederumi. Eskpozīcija sniedz ieskatu arī Bisnieku tīrumos un dārzā. Pūralādes, sieviešu darba piederumi un dažādi iedzīves priekšmeti skatāmi drēbju jeb dzīvojamā klētī.

VKKF mērķprogramma „Latvijai 100”, Tukuma novada Domes līdzfinansētā projekta „Pastariņa mājas - Rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša dzimtā sēta – Latvijas vēstures līkloču modelis” ietvaros.