EKSPOZĪCIJA

Klēts - dzimtas turības spogulis

Klētī izveidotā ekspozīcija apmeklētāju ieved Birznieku dzimtas darba ikdienā un ļauj iejusties galvenajās tradicionālās saimniekošanas norisēs lauku sētā.

Fragmenti no E. Birznieka - Upīša triloģijas “Pastariņa dienasgrāmata” sasaucas ar ekspozīcijas priekšmetiem, tēlaini un reālistiski ilustrējot materiālo pasauli, kura bija ikdienišķa un saprotama Pastariņam, taču mūsdienās ir kļuvusi tāla un nezināma vairumam bērnu un pieaugušo.

Priekšmeti raksturo Ziemeļkurzemes sētas saimniecisko dzīvi: sieviešu un vīriešu ikdienas nodarbes, pārtikas produktu uzglabāšanu, lauksaimniecības piederumus, darbarīkus. Daudzi no tiem savulaik lietoti Bisnieku sētā. Agrākajā graudu klētī var iepazīties etnogrāfiskajiem priekšmetiem, kas pavada graudu ceļā līdz maizei: sētuves, miltu lādes, liekšķeres, kretulis, miltu sieti, abras, maizes lizes, kā arī skatāma tilpuma mērīšanas priekšmetu kolekcija. Vāgūzī atrodas lauksaimniecības un kokapstrādes darba rīki, ar kādiem varēja strādāt Bisnieku vīri: arkli, ecēšas, virvju vīšanas piederumi. Ekspozīcija sniedz ieskatu arī Bisnieku tīrumos un dārzā. Pūralādes, sieviešu darba piederumi un dažādi iedzīves priekšmeti skatāmi drēbju jeb dzīvojamā klētī.

VKKF mērķprogramma „Latvijai 100”, Tukuma novada Domes līdzfinansētā projekta „Pastariņa mājas - Rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša dzimtā sēta – Latvijas vēstures līkloču modelis” ietvaros.

Izstādes