28. apr. 2018 - 28. feb. 2019

Ķemeru Nacionālā parka dabas bagātības

Ķemeru Nacionālā parka izstāde parLatvijas dabas bagātībām: pļavām, mežiem, purviem un ūdeņiem, kas atrodas parka teritorijā.

Lielais Ķemeru tīrelis ir lielākais purvs Latvijā, kur var sastapt dažādu augu daudzveidību, meža zvērus, ligzdošanas vietas atradušas dažādas putnu sugas.

Dunduru pļavas izsenis bijušas nozīmīgas Džūkstes pagasta iedzīvotājiem – tās bijušas ganības un siena ieguves vieta, bet 2004. gadā izveidotas ganības ar aploku, kur dzīvo Koniksavvaļas zirgi un Heck govis. Nacionālā parka apmeklētāju ērtībām turpat uzcelts skatu tornis, no kura paveras skats uz pļavu un mežu.

Dabas daudzveidība iedvesmoja arī skolotāju, pasaku tēvu Ansu Lerhi-Puškaiti. Viņš pierakstījisun pats sarakstījis neskaitāmi daudz pasaku par putniem, augiem un dzīvniekiem, tāpat arī vairākas teikas par Lielā Ķemeru tīreļa izveidošanos.

Lai muzeja apmeklētāji interesantā veidā izzinātu Ķemeru Nacionālā parka bagātības, pieejamas interaktīvas spēles lieliem un mazliet.

Izstādes

Brīnumlādītes

Izstāde veltīta Džūkstes ievērojamākajiem novadniekiem, kas sasnieguši augstus nopelnus, zinātnē, literatūrā, mākslā, novadpētniecībā.

Savulaik Džūkstes Pasaku muzeja ēkā bija skola. Skolēnu mantas parasti glabājās lādītēs īpašā telpā. Tajās lādītēs mita arī viņu cerības un sapņi. Kas notiek, ja skolas lādīti atver pēc daudziem gadiem? Kādas vērtības tajā slēpjas?

Par ko sapņoja Ansa Lerha – Puškaiša skolnieki: Ludvigs Ernests Bērziņš, Roberts Bērziņš, Kārlis Straubergs un Jānis Straubergs, pirms devās lielajā dzīvē? Par ko domāja Judīte Timma, kad izlēma veidot piemiņas stūrīti Puškaitim, vai kad atjaunoja Lancenieku skoliņu un dibināja šo muzeju? Vai Juris Ciekurzis savos skolas gados spēja iedomāties, ka reiz sēdēs Lancenieku skolas klasē, kas nemaz nebūs klase, un vadīs kolhozu? Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, mūsu diženo novadnieku lādītes jāver vaļā!

Izstādē izmantotie materiāli no Tukuma muzeja krājuma, Latviešu folkloras krātuves, Līgas Kārkliņas un Ingunas Osmanes privātiem arhīviem.