8. DEC. 2018 - 26. JAN.

Pastaiga pa brāļu sētu

Klaipēdas rajona tautas daiļrades meistaru darbu izstāde.

Tautastērpu detaļas un tradicionālos audumus daiļamatnieki auduši, adījuši un šuvuši pēc 19. gs. – 20. gs. sākuma paraugiem, kas tiek glabāti muzejos. Apskatāmi koka un keramikas darbi, kas tapuši, balstoties uz tradicionālajiem amatiem, to saturs atspoguļo 20. gs. otrās puses un 21. gs. tautas mākslas tradīcijas. Kokgriešana ir raksturīga Žemaitijas reģionam, darbos caurvijas kristīgie, pagāniskie un nacionālie motīvi. Keramikas darbos jūtams tradicionālā materiāla un mūsdienu formu apvienojums.

Lietuvas Tautas daiļamatnieku savienība dibināta 1966. gadā, par kuras biedriem kļuva dažādu mākslas nozaru pārstāvji. Šī savienība darbojas vēl šodien, un tai ir sešas nodaļas. Klaipēdas rajona tautas daiļamatnieki pārstāv Žemaitijas nodaļu. Jau sākotnēji šīs savienības rīkotajās izstādēs bija apskatāmi dažādu tautas daiļrades nozaru meistaru darbi. Līdzās tekstilizstrādājumiem ir arī koka, keramikas, glezniecības, metālkaluma darbi.

Klaipēdas rajonā satiekas divas etnogrāfiskās tradīcijas: Žemaitijas un Mazās Lietuvas. Žemaišu apģērbā raksturīgas košas krāsas (sieviešu apģērbs: plati svārki, daudz lakatu, rakstaini cimdi un zeķes). Savukārt Mazā Lietuva līdz 1923. gadam piederēja Vācijai un lielākā daļa novada iedzīvotāju bija luterāņi, tādēļ tautastērpiem raksturīgas tumšākas krāsas, sarežģītāki tērpu piegriezumi.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Gargždai reģiona muzeju.

Izstādes