15. dec. - 19. dec.

Apskatāma 17. gadsimta sākuma Džūkstes vainaga rekonstrukcija

Audēju darbnīcas īpašais nedēļas piedāvājums Tukuma muzeja jubilejas mēnesī.

Skārda lentes cizelētie vainagi Latvijā ir nēsāti pavisam īsu laika sprīdi – 16. gs. beigās un 17.gs. sākumā. 1937. gadā Tukuma novada Džūkstes "Sīkmaņu" mājas pagalmā savrupos izrakumos tika atrasti šāda skārda sloksnes cizelētā vainaga fragmenti. Šos fragmentus 2019. gadā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta krājumā pētnieces Mg.hist. Iritas Žeieres vadībā pētīja un mērīja Tukuma Audēju darbnīcas vadītāja Vineta Šulca un rotkalis Longins Švirēvičs, kurš arī rekonstrukciju izgatavojis.

Vainags tapis pielietojot senu amatniecības paņēmienu – cizelēšanu, kur ar speciāli izgatavotiem tērauda kaltiņiem ar maza āmuriņa palīdzību katrs ornaments tiek uzmanīgi “iesists” skārda lentē tam paredzētajā vietā.

Līdzās vainagam varēsiet aplūkot arī 19. gadsimta sākuma Džūkstes sievietes tērpa atdarinājumu. Tas tapis sadarbībā ar vēsturisko tērpu rekonstruktori Santu Kirmužu-Svilāni, konsultējoties ar mākslas vēsturnieci, piļu un muižu arhitektūras un vēsturisko interjeru pētnieci Mg. art Inu Līni kā arī Tukuma Audēju Darbnīca vadītāju Vinetu Šulcu, savukārt audumu darinājusi TLMS “Durbe” dalībniece Ausma Pētersone. Tērps tapis pēc Grauzdes muižas īpašnieka, brīvkunga Pētera Fīlipa fon Drahenfelsa (Peter Philipp v. Drachenfels, 1795 – 1879) atmiņu stāstījuma.

Pasākumi

9. jūl. 11.00
Izstādes “Reiz bija, ir un būs” atklāšana Apskatāmi Tautas lietišķās mākslas studijas “Durbe” jaunākie iedvesmas darbi.
17. jūn. 11.00 - 13.00
Radošā apdrukas darbnīca “Vasaras raibumi” Uz radošo darbnīcu aicinātas ģimenes ar bērniem, lai kopīgi radītu savu neatkārtojamo dizainu un apdruku.  
9. apr. 11.00 - 16.00
Satiec savu meistaru 2022 Senas tehnikas interesentiem demonstrēs un aicinās tās rokdarbnieces apgūt Ingrīda Vistopola un Vineta Šulca. Pieteikšanās līdz 5. aprīlim. 
15. dec. - 19. dec.
Apskatāma 17. gadsimta sākuma Džūkstes vainaga rekonstrukcija Audēju darbnīcas īpašais nedēļas piedāvājums Tukuma muzeja jubilejas mēnesī.
3. okt. 11.00
Jauno dalībnieku uzņemšana Tukuma Audēju darbnīcas Tautas Lietišķās mākslas studija “Durbe” aicina pieteikties jaunus dalībniekus aušanas pulciņā.
24. sept. 12.00
Tikšanās ar Jaunpils audējām Jautājumi, atbildes, pieredzes apmaiņa kā arī siltas, pozitīvas emocijas sarunās ar vienmēr kustībā esošajām Jaunpils audējām.
5. sept. 10.00-15.00
No nekā kaut kas Pasākuma “Satiec savu meistaru” ietvaros notiks tikšanās ar slaveno Sabiles rokdarbu meistari Inu Valteri
28. mar. 12.00
Atcelts! Meistarstiķi kopā ar vainagu un jostu pazinējām Tikšanās ar Māru Krieviņu, pazīstamo etnogrāfisko zīļu vainagu un jostu darinātāju  un viņas skolnieci Ingrīdu Smuškovu, Tukuma Tūrisma informācijas centra vadītāju.
22. feb. 12.00
Izstādes “Augšā, pa vidu un apakšā” atklāšana Apskatāmas galvassegas, jostas un pastalas. 
6. apr. 14.00
Izstādes „Process” atklāšana LMA studentu tekstilmākslas nodaļas bakalauru un maģistru darbi. 
6. apr. 10.00
Satiec savu meistaru Vainadziņu veidošana un cimdu adīšana Latvijas Nacionālā kultūras centra projekta ietvaros.
23. FEB. 11.00
Etnogrāfisko cimdu valnīšu adīšana Cimdu adīšanas nodarbība, ko vadīs LAK tekstilizstrādājumu izgatavotāja amata meistare Solvita Zarupska.