Durbes pils muzejs
M.Parka iela 7
Tel.: + 371 631 22633; 63122744

Durbes pilī skatāmi filmas „Nameja gredzens” tērpi

Pirmdiena, 12.03.2018, 06:34

Klātesot filmas “Nameja gredzens” režisoram Aigaram Graubam, vienai no producentēm Aijai Ansonei, kostīmu māksliniecei Sandrai Silai un viņas asistentei Gitai Petai Durbes pilī atklāta krāšņa tērpu izstāde. Muzeja apmeklētājiem bija iespēja dzirdēt gan filmas, gan arī tērpu radīšanas aizkulises.

Par filmas „Nameja gredzens” tērpu izstādi pieredzes bagāta kostīmu māksliniece Sandra Sila pauž īpašu gandarījumu, jo nekad iepriekš nevienai filmai Latvijā nav bijusi iespēja veidot atsevišķu tērpu izstādi, kura mijiedarbojoties ar filmu, dzīvo savu dzīvi.

alt

„Tērpu izstāde ir īpašs notikums, jo skatītāji aizraujas ar filmas stāstu, tāpēc kostīmi, rotas, dažādas detaļas nereti paliek nepamanītas. Filmai radīti vairāk nekā 300 tērpu komplektu, un ir liels prieks, ka varam parādīt kaut nelielu daļu no milzīgā darba, kas ieguldīts veidojot šīs filmas kostīmus,” saka Sandra, kura ir radījusi tērpus ne tikai latviešu filmām un seriāliem. Viņa ir tērpu autors tādām pazīstamām latviešu filmām kā „Rīgas sargi”, „Džimlairūdi”, „Vienīgā fotogrāfija”, „Kaupēns” un citām. Viņas profesionālā veikuma apliecinājums ir balva „Lielais Kristaps” par labākajiem tērpiem filmām „Sapņu komanda 1935”, „Rūdolfa mantojums”, „Dancis pa trim” un „Rudens rozes”.

Filmas producents Andrejs Ēķis stāsta: „Ieraugot Sandras Silas veidotos kostīmus filmai, bija uzreiz skaidrs, ka tie ir jāparāda gan daudziem filmas skatītājiem, gan citiem interesentiem. Tā jau ir, ka lielais aizkadra mākslinieku darbs, nereti paliek līdz galam nenovērtēts, nepamanīts. Filmas kostīmi ir izstrādāti ārkārtīgi detalizēti, piedomājot pie katras nianses, kuras ar savām rokām izveidojuši Latvijas labākie amatniecības speciālisti. Izstāde ir iespēja tērpiem turpināt filmas stāstu jau citā līmenī. Skatītājam ir iespēja būt tuvāk filmas tapšanas procesam, tiešā veidā apskatot kostīmus, kas bijuši uzvilkti filmas galvenajiem varoņiem, notraipīti ar asinīm un no jauna atkal uzburt sev stāstu par seno Zemgali”.

Filma „Nameja gredzens” stāsta par 13. gadsimta leģendu, kur pēc Zemgales valdnieka Viestura nāves par karali kļūst jaunais Namejs. Viņa uzdevums ir nosargāt savu zemi un tautu pret krustnešu tīkojumiem. Nameja lomu filmā atveido zviedru aktieris Edvīns Endre, kurš Latvijas skatītājiem pazīstams no seriāla „Vikingi”. Galvenajās lomās redzama arī lietuviešu uzlecošā zvaigzne Aisti Dirziuti un Džeims Blūrs no Lielbritānijas. Tāpat arī filmā spēlē latviešu aktieri Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Dainis Grūbe, Lauris Dzelzītis, Ivo Martinsons, Elīna Vāne un citi.

Lielākā daļa filmas „Nameja gredzens” uzņemta kinopilsētiņā „Cinevilla" Tukuma novada Slampes pagastā, kur tika uzbūvētas vērienīgas dekorācijas, kas veido 13. gadsimta zemgaļu pilsētu, ostu, pili un kuģus. Filmēšana notika arī Klapkalnciema mežā, Ķemera Nacionālā parka purvos, Engures ostā un arī kalniņā pie Meža kapiem Tukumā.

Izstāde Durbes pilī apskatāma no 24. marta līdz 30. aprīlim.